Умният трик с морковите, който никой не обсъжда

Умният трик с морковите, който никой не обсъжда

Умният трик с морковите, който никой не обсъжда

Blog Article

От всички изложени по-горе ползи не е изненадващо, че в проучване на Харвардския университет хората, които са яли пет или повече моркови на седмица, са по-малко склонни да страдат от инсулт, отколкото тези, които ядат само един морков на месец или по-малко.

Масовото прибиране на морков става през есента, в края на октомври началото на ноември.

За това „как са най-полезни морковите” сред медиците няма пълно единодушие. Няма спор за това, че суровите моркови са най-полезни, но въпросът е как да ги консумираме?  Вариантите са настъргани или под формата на сок. Основното предимство на сокът от моркови е, че той се усвоява бързо от организма.

Освен в кухнята, листата от моркови могат да бъдат полезни и в градинарството и компостирането. Когато се оставят върху растението, те могат да помогнат за предпазване на корените на морковите от вредители.

По-зрелите и стари моркови са с по-твърда текстура и се съхраняват най-добре.

При липса на мая и сода бикарбонат: Направи си квас за хляб!

Витамин А се трансформира в ретината, в родопсин, пурпурен пигмент, необходим за нощно виждане.

Някои сокове, особено прясно приготвените, може да не са пастьоризирани, за да се унищожат вредните бактерии.

Оказва се, че първоначално морковите не са притежавали добре познатия ни днес оранжев цвят. Или по-скоро – не той е бил основният.

„Троянска луканка“ е регистрирана като храна с традиционно специфичен характер

Калцият, морковите фосфора и магнезия в морковите помага за изграждането на костите и за здравето на нервната система.

Освен всичко това, екстрактът от моркови убива клетките на левкемията и също така намалява риска от развитие на рак на дебелото черво, който наскоро беше установено, че е много често срещан.

Бета каротинът, съдържащ се в морковите, помага за защита на зрението и особено на нощното виждане. След като бета каротинът се превръща във витамин А в черния дроб, той пътува до ретината, където тя го превръща в родопсин - лилав пигмент, който е необходим за нощно виждане.

Такива ползи за здравето се приписват на състава на протеини, витамини, липиди, минерали, аминокиселини и микроелементи на кефира.

Report this page